Dovolená a dlouhé cestování: trombóza ohrožuje i zdravé lidi. Způsobit může plicní embolii
Rizika spojená s trombózou jsou často podceňována, přestože jejím následkem může být život ohrožující plicní embolie. „Žilní trombóza je stav, při kterém se v hlubokých žilách, nejčastěji dolních končetin, vytvoří krevní sraženina, takzvaný trombus. Ta může zpomalit nebo zablokovat průtok krve, a pokud se uvolní, může doputovat do plic, kde způsobí plicní embolii. Trombóza vzniká při současném působení tří hlavních faktorů – při zpomaleném průtoku krve například při dlouhém sezení, poškození cévní stěny úrazem nebo operací a zvýšené srážlivosti krve například při dehydrataci, zánětu nebo genetické poruše,“ popsal Patrik Jakubek, angiolog kliniky Venova.
Jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik žilní trombózy je dlouhé sezení. „Při dlouhém sezení bez pohybu, zejména se skrčenými koleny, dochází ke zpomalení proudění krve v hlubokých žilách nohou. Tím se zvyšuje riziko vzniku sraženiny. Navíc při cestování často dochází k dehydrataci, která zvyšuje hustotu krve a podporuje její srážlivost,“ upozornil lékař.
Riziko vzniku žilní trombózy narůstá s délkou cesty a přítomností rizikových faktorů. „Vyšší riziko mají osoby starší 60 let, těhotné ženy a ženy po porodu, kuřáci, ženy užívající hormonální antikoncepci nebo substituční hormonální terapii, lidé po operacích nebo úrazech, osoby s obezitou, lidé s genetickou dispozicí k trombofilii či onkologičtí pacienti. Za kritickou hranici se považuje doba kolem čtyř hodin nepřetržitého sezení. Po jejím překročení se riziko zvyšuje, zejména u osob s predispozicí. Po šesti až osmi hodinách bez pohybu může být riziko významné i pro jinak zdravého člověka,“ řekl Patrik Jakubek.
Nebezpečné ale mohou být i krátké lety. „Opakované krátké lety mohou riziko kumulativně zvyšovat, hlavně pokud mezi nimi není dostatek času na regeneraci, pohyb a hydrataci. V letadle navíc působí další faktory, jako je nižší tlak, suchý vzduch a omezený prostor, které ke vzniku žilní trombózy přispívají,“ vysvětlil angiolog.
Prevence proti vzniku žilní trombózy existuje. Lidé ji ale často podceňují. „Důležitý je dostatečný příjem tekutin bez alkoholu a kofeinu, a právě na pitný režim lidé během cest často zapomínají. I během cesty je podstatný pohyb, i malý pohyb pomáhá zlepšit průtok krve a snižuje riziko trombózy, stačí pravidelně měnit polohu nebo procvičovat nohy. Podceňovat by lidé neměli ani výběr cestovního oděvu, vhodné je spíš volné, netlačící a pohodlné oblečení. Zejména pro osoby s vyššími predispozicemi jsou vhodné kompresní punčochy. U vysoce rizikových osob je vhodné před cestou navštívit lékaře, který zváží preventivní podání antikoagulancií – například nízkomolekulárního heparinu,“ doporučil Patrik Jakubek.
Při dodržení preventivních opatření a sledování změn zdravotního stavu se ale podle lékaře lidé cestování obávat nemusejí. „Trombóza je reálné, závažné, ale poměrně vzácné riziko. Při správných opatřeních je cestování bezpečné. Je důležité být informovaný, zejména pokud má člověk určité rizikové faktory. Je důležité všímat si prvotních příznaků. Mezi ně patří otok jedné dolní končetiny, bolest lýtka při chůzi nebo na dotek, pocit tlaku, napětí nebo ‚táhnutí‘ v noze, změna barvy pokožky - buď začervenání, nebo fialový nádech, teplejší oblast na postižené končetině,“ uvedl.
Pokud se jakékoliv příznaky objeví, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. „Vedle lokálních příznaků je nutné okamžitě vyhledat lékaře, pokud se objeví náhlá dušnost, bolest na hrudi, zrychlený tep, kašel, ten může být i s příměsí krve. Tyto příznaky mohou značit plicní embolii, tedy stav, který může být smrtelný. Vyšetření obvykle zahrnuje klinické zhodnocení a ultrazvuk žil. Samoléčba není vhodná, podezření na trombózu vždy vyžaduje odborné posouzení,“ uzavřel Patrik Jakubek.
Prevence - klíč k bezpečnému cestování:
- Pravidelný pohyb: Během cesty se snažte každou hodinu projít nebo alespoň procvičit nohy.
- Hydratace: Pijte dostatek vody a vyhýbejte se alkoholu a kofeinu, které mohou způsobit dehydrataci.
- Kompresní punčochy: Zvláště u rizikových jedinců mohou pomoci speciální punčochy, které podporují krevní oběh.
- Volné oblečení: Noste pohodlné a volné oblečení, které neomezuje průtok krve.
- Konzultace s lékařem: Pokud patříte do rizikové skupiny, poraďte se před cestou s lékařem o možných preventivních opatřeních.
Petra Durcikova
Autisté na trhu práce: umělá inteligence snižuje jejich šance. Uplatnění nacházejí v IT

V Česku žije zhruba 200 tisíc lidí s poruchou autistického spektra (PAS). Přes sto tisíc z nich je v produktivním věku, přesto více než 80 procent lidí s PAS není ekonomicky aktivních.
Petra Durcikova
Festival Pivo na Náplavce představí už tento týden 34 minipivovarů

Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku se v letošním roce bude konat 20. a 21. června na Rašínově nábřeží. Na pravém břehu Vltavy se představí 34 zástupců českých minipivovarů.
Petra Durcikova
Nejsympatičtější baculkou Česka je pětadvacetiletá Petra Širůčková z Kolína

Titul Miss Sympatie Plus Size Modelky ČR 2025, udělovaný na základě veřejného hlasování, patří Petře Širůčkové z Kolína. V online hlasování, které probíhalo od 1. ledna do 31. května, získala 357 hlasů.
Petra Durcikova
Handicapovaný Jakub (40): mamce dochází síly, pro mě je ale ústav horší než smrt

Silně zakořeněná ústavní péče v Česku bere tisícům lidí s postižením právo na důstojný život v domácím prostředí. Chybí síť osobních asistentů i systémová podpora tzv. neformálních pečujících, kteří státu šetří nemalé peníze.
Petra Durcikova
Péče o oční okolí v létě: základem je hydratace. Pozor na opalovací krémy

Slunce, sucho, prach i chlorovaná voda – letní měsíce znamenají pro oči i jejich citlivé okolí zvýšenou zátěž. Nevhodná péče může vést k podráždění, ale i k závažnějším problémům.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Zkroušený vlastenec oplakal pád Francie. Jeho slzy vyždímala americká propaganda
Seriál Stal se symbolem francouzské porážky v roce 1940. Zatímco jeho vlast okupovali Němci, uplakaná tvář...
Nejvyšší čas směnit koruny na dovolenou, euro oslabilo. Otálení se může prodražit
Premium Koruna se nachází vůči euru na svých nejsilnějších úrovních za poslední rok. Během června se jedno...
Bezzubá diplomacie. Rady EU k situaci na Blízkém východě nikoho nezajímají
Premium Boje mezi Íránem a Izraelem nenechávají v Evropě nikoho v klidu. Je ale patrné, že evropský blok...
Přetížení kamionům roky procházelo, váhy nefungovaly. Česko přesto kupuje další
Premium Přetížené kamiony v Česku bude do konce tohoto roku hlídat celkem 31 vysokorychlostních dálničních...

Prodej, rodinný dům, Červený Hrádek u Jirkova
Jirkov - Červený Hrádek, okres Chomutov
2 490 000 Kč
- Počet článků 18
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 10x